Urokliwie tereny Regio Resovia, wspaniała przyroda, rzeka San zachęcają do pieszych, wodnych, rowerowych i samochodowych wycieczek. Na szlakach turystycznych przygotowane zostały miejsca do odpoczynku, zadaszone wiaty, miejsca ogniskowe, platformy widokowe, ławki i tablice informacyjne.

Oznakowane trasy turystyczne zachęcają zarówno do krótkich wycieczek rodzinnych jak i do dłuższych wypadów pieszych i rowerowych. Są to trasy o różnym stopniu trudności wiodące między innymi przez tereny Pogórza Dynowskiego, bogatego w walory krajobrazowe, przyrodnicze i historyczne oraz wokół Rzeszowa. Cześć tras rowerowych przebiega przez urokliwe zakątki Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego.

Czy wiecie, że można wybrać się na spacer dookoła Rzeszowa znakowanym szlakiem? Taki lokalny Tour de Regio Resovia żółtym szlakiem pieszym „Dookoła Rzeszowa”. Podróżując szlakiem można dostrzec różnice między Pogórzem Rzeszowskim, Pogórzem Strzyżowskim, Pradoliną Podkarpacką, dawną Puszczą Sandomierską, a starorzeczem Mrowli i Wisłoka. Na trasie można podziwiać piękne widoki oraz stare i nowe kapliczki przydrożne, które są nieodłącznym motywem krajobrazu województwa podkarpackiego.

Znakowana kolorem żółtym trasa okrężna wokół Rzeszowa liczy 20 odcinków o łącznej długości 120,5 km, Wilkowyja – Słocina – Matysówka – Tyczyn – Przylasek Budz. – Wisłoczanka -Mogielnica – Niechobrz – Zgłobień – Błędowa Zgłobieńska – Dąbrowa – Bratkowice – Budy Głogowskie – Głogów Małopolski – Wysoka Głogowska-Stobierna -Jasionka- Nowa Wieś – Terliczka – Załęże Wilkowyja.

Opis szlaku znajduje się na stronie www.pttk.rzeszow.pl/pag20.html

Mapa wszystkich szlaków pieszych okolic Rzeszowa ze strony PTTK Rzeszów

Błażowa i okolice

W gminie Błażowa, w leśnictwie Kąkolówka znajduje się rezerwat przyrody „Mójka”. Jego teren obejmuje obszar lasów pomiędzy przysiółkami Mójka (przysiółek Futomy), Widacz i Pod Lasem (przysiółek Kąkolówki). Miejsce to zasiedlono trzema rodzinami bobra. Do najcenniejszych elementów przyrody rezerwatu, stanowiący główny przedmiot ochrony, należą ekosystemy leśne tworzone przez lasy jodłowe ze znacznym udziałem buka rosnącego w najwyższych partiach. Jest tu również grąd wysoki, skażony domieszką modrzewia i nadmiarem sosny oraz zagajniki jodłowe i płaty łęgu jesionowego, kalina koralowa i kruszyna.

Na terenie rezerwatu znajduje się ścieżka przyrodniczo-edukacyjna składająca się z dwóch szlaków:

? „Szlaku bobra”, oznaczonego kolorem czerwonym – to łatwiejsza i krótsza trasa, której czas przejścia zajmuje około 1,5 godz.

? Drugi wariant ścieżki „Szlak jelenia” oznaczony jest kolorem żółtym. Na przejście tej trasy trzeba poświęcić ok. 5 godz. Jest to trasa zdecydowanie trudniejsza, biegnie przez jary i potoki do „Błędnego kamienia” i łączy się ponownie ze „Szlakiem bobra”.

Więcej informacji i zdjęcia na stronie: http://www.blazowa.com.pl/rezerwat_przyrody

Dynów i okolice

Przez miasto i gminę Dynów przebiegają trzy oznakowane piesze szlaki turystyczne:

  • Szlak niebieski karpacki Dynów – Ustrzyki Dolne przebiegający przez Dynów – Krasiczyn – Kalwarię Pacławską – Arłamów – Ustrzyki Dolne o  długości 113 km.
  • Szlak niebieski biegnący od Rzeszowa (Biała) – Jawornik Polski – Bachórz do Dynowa o długości 40 km.
  • Szlak żółty biegnący od Dynowa przez Ujazdy – Wilcze (506 m) – Połomię do Czudca i liczący 43 km.

Dokładny opis szlaków: www.pttk.rzeszow.pl , www.przemysl.pttk.pl

Do podróży rowerowych zachęca również rowerowa trasa przyrodniczo – edukacyjno – turystyczna „Doliną Sanu” wyznaczona przez Związek Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego. W Dynowie początek (i koniec) mają dwie trasy:

  • Trasa I: Dynów – Pawłokoma – Sielnica – Dylągowa – Dąbrówka Starzeńska – Dynów o długości około 24 km.
  • Trasa II: Dynów – Łubno – Nozdrzec – przeprawa promowa – Dąbrówka Starzeńska – Dynów o długości około 22 km.

Istnieje możliwość połączenia tych tras w jedną duża pętlę.

Więcej informacji: pogorzedynowskie.pl/zwiazek_gmin_turystycznych_pogorza_dynowskiego_dynow/informacje-o-trasie.html

Przez Dynów przebiega również szlak rowerowy Green Velo.

Więcej informacji:
greenvelo.pl/detal/1351-greenvelo-szlakiem-galicyjskich-miasteczek
greenvelo.pl/krolestwo/1143/pogorze-karpackie

Piękne krajobrazy można podziwiać z wieży widokowej na Kaniowcu i punktów widokowych na Krzemieńcu i Przy niebieskim szlaku. Przemierzając szlak  turystyczne w dolinie Sanu,  można zatrzymać się na plażach nad Sanem czy też w ośrodku turystycznym „Błękitny San”.

Oprócz pieszych i rowerowych wycieczek pobyt w Dynowie sprzyja uprawianiu sportów wodnych, w szczególności kajakarstwa. San należy do atrakcyjnych szlaków wodnych, a dolina Sanu obfituje w piękne krajobrazy, malownicze przełomy, sąsiedztwo dzikich zwierząt i niezapomniane wrażenia. Rzeka przepływa przez miejscowości, w których warto się zatrzymać i zwiedzić urokliwe zabytki. San stwarza również świetne warunki dla wędkarstwa.

Szlak wodny z Sanoka do Przemyśla liczy 113 km. Można podzielić go na 3 – 5 etapów planując noclegi na biwakach w Sanoku, Temeszowie, Dynowie, Słonnem czy Krasiczynie.

Boguchwała i okolice

Ciekawe trasy rowerowe przebiegają także przez gminę Boguchwała. Ulotka wraz z mapa szlaków dostępna jest pod adresem: https://www.boguchwala.pl/325-kultura-i-rekreacja/4540-trasy-rowerowe.html

Oprócz tras rowerowych gminę Boguchwała przemierzać można pieszo korzystając z jednego ze szlaków turystycznych, które zostały szczegółowo opisane na stronie: https://www.boguchwala.pl/325-kultura-i-rekreacja/4541-szlaki-turystyczne.html

Hyżne i okolice

Niewątpliwą atrakcją gminy Hyżne są punkty widokowe. Można z nich podziwiać piękne i rozległe krajobrazy. Takie punkty znajdują się w następujących miejscach:

  • Borówki z widokiem na dolinę Tatyny i wieś Hyżne,
  • przysiółek Nowa Wieś z widokiem na dolinę Tatyny i wieś Hyżne, dolinę Ryjaka, kocioł źródliskowy rzeki Mleczki,
  • przysiółek Kanada z widokiem na dolinę Mleczki,
  • nad Hyżnem z widokiem na doliny Tatyny i Mleczki,
  • przy drodze Błażowa – Hyżne z widokiem na dolinę Tatyny i Srebrnika,
  • przy drodze Szklary – Jawornik Polski z widokiem na dolinę Szklarki.

Przez teren gminy Hyżne przebiega szlak turystyczny oznaczony kolorem niebieskim, biegnący z Rzeszowa poprzez Białą, Dylągówkę, Jawornik Polski do Dynowa. Wchodzi on na teren gminy Hyżne w okolicy przysiółka Borówki, biegnąc przez przysiółek Nowa Wieś częściowo wzdłuż granicy gminy Chmielnik i dalej wierzchowiną omijając Grzegorzówkę i Kanadę po czym opuszcza gminę.

W Dylągówce na stoku Ostra Góra można uprawiać narciarstwo zjazdowe. Stok jest malowniczo położony, sztucznie naśnieżany dwoma armatkami o wysokiej wydajności. Stok zjazdowy wraz z trasą turystyczną jest oświetlony, co pozwala narciarzom na relaksowanie się zjazdem w porze wieczorowej.

Długość trasy zjazdu 320m i trasy turystycznej: 450m. Przepustowość wyciągu 900 osób/godz. Szczegóły na temat stoku www.ostragora.pl/

Tuż obok wyciągu u podnóża wzniesienia porośniętego lasem iglastym rozciąga się akwen wodny o pow. 1,5 ha w którym urządzone jest kąpielisko.

Kamień i okolice

W gminie Kamień na terenie Puszczy Sandomierskiej zlokalizowana jest ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Zdołga”. Przebiega ona wzdłuż istniejących duktów leśnych i jest idealnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej, jak też rowerowej. Pozwala ona miło spędzić czas tym osobom, które cenią sobie bliski kontakt z przyrodą, a także aktywny wypoczynek. Trasa liczy 4 km, a wzdłuż ścieżki umieszczono miejsca przystankowe z ławkami i stołami oraz tablicami informacyjnymi.

Krasne i okolice

Przez teren gminy Krasne biegną dwa szlaki turystyczne oznaczone kolorem zielonym i kolorem żółtym.

  • Szlak zielony prowadzi od Rzeszowa poprzez Malawę, Łańcut, Czarną, Węglówkę, Brzózę Stadnicką, Julin, Wolę Zarczycką do Nowej Sarzyny, o ogólnej długości 69 km, w tym na terenie gminy 9 km. Na odcinku przebiegającym przez gminę ma charakter szlaku górskiego.
  • Szlak żółty jest częścią trasy wiodącej wokół Rzeszowa o przebiegu: Rzeszów- Słocina, Malawa, Tyczyn, Niechobrz, Bratkowice, Budy Głogowskie, Głogów, Stobierna, o całkowitej długości 120 km, w tym na terenie gminy około 12 km. Drogi, dróżki i ścieżki na terenie gminy są wyjątkowo atrakcyjne dla amatorów turystyki pieszej i rowerowej – często uczęszczane przez mieszkańców gminy, jak i pobliskiego Rzeszowa. Istotne dla atrakcyjności turystycznej terenu mają miejsca, z których można podziwiać rozległe widoki. Punkty widokowe są chyba największą atrakcją turystyczną południowo-wschodniej części gminy.

Punkty widokowe w gminie Krasne:

  • Punkt widokowy przy szlaku żółtym na górze św. Rocha powyżej miejsca, w którym droga główna skręca na wschód. Stąd rozciąga się wspaniały widok w kierunku północno-zachodnim na Rzeszów oraz na północ z krajobrazem Rzeszowa-Załęża, Rzeszowa-Wilkowyi i Krasnego, Gminy Trzebownisko, Gminy Czarna.
  • Punkt widokowy przy szlaku zielonym w przysiółku Malawy – Za Górą na szczycie wzniesienia około 100 m na północ od trasy szlaku. Rozległy widok na zachód od Rzeszowa poprzez całą dolinę Wisłoka i Płaskowyż Kolbuszowski w kierunku północnym, a kończąc na widocznym w kierunku północno-wschodnim przy dobrej widoczności Łańcucie
  • Punkt widokowy przy szlaku zielonym na szczycie góry św. Marii Magdaleny. Widok podobny do poprzedniego, ale ograniczony od zachodu, natomiast bardziej rozbudowany na wschód.

Sokołów Małopolski i okolice

W Wólce Niedźwiedzkiej  znajduje się zbiornik wodny „Niedźwiadek” o powierzchni 8,0 ha lustra wody z przyległym obszarem rekreacyjnym.